Z naší historie

Roh ulice Tuřanské a U Lípy Svobody dlouho hyzdil rozestavěný objekt. Původně pražírnu kávy, později prodejnu potravin se původním majitelům nepodařilo dostavět. Na 5 let se pak rozestavěná budova stala rájem nenechavců, bezdomovců a drogově závislých osob. Ještě horší bylo, že z přilehlé komunikace do budovy zatékaly dešťové přívaly a postupně se plnila zasychajícím bahnem. Díky sousedům, kteří průrazem zdi budovu částečně odvodnili, se nestala zdrojem infekcí a nákaz pro své okolí.

H barak H barak

Tak vypadala situace v posledním roku minulého tisíciletí.

Pak se však začalo něco dít. Stavba se začala velmi rychle měnit. Původní střechy, vnitřní rozdělení plánované prodejny i původní rodinný dům v krátké domě zmizely a nahradil je nový rodinný dům s tanečním sálem. Stavba byla kolaudována 10. září 2001. Protože vzniklo mnoho dohadů, co se v domě vlastně bude dít, okna tanečního sálu zůstávala od začátku nezakryta. Obyvatelé Tuřan i cestující, projíždějící okolo novostavby, začali sledovat za okny sálu siluety tanečních párů. Rychle se rozneslo, že v Tuřanech bude taneční škola a počáteční nedůvěra se začala měnit v sympatie.

H stavba H stavba

Tancování je zábava

Tancování je pro většinu lidí zábava, někdy společenská událost, ale v tanečním studiu na rohu Tuřanské a U Lípy Svobody se usadili ti, kteří tanec berou jako sport. Studio začali pravidelně navštěvovat nejlepší brněnské taneční páry a za trenéry sem začali jezdit taneční páry nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska a Rakouska. A protože zájemců o činnost v tanečním studiu přibývalo, došlo velmi brzy i k založení sportovního klubu zaměřeného na sportovní tanec. Dne 6. ledna 2002 proběhla zakládající valná hromada. Mezi 54 zakládajícímičleny byli manželé Odstrčilovi starší (léta vedli známý brněnský taneční klub Impuls), manželé Odstrčilovi mladší (bývalí Mistři České republiky ve standardních tancích a v kombinaci), manželé Tománkovi (vicemistři ČR v kombinaci , mistři a bronzoví medailisté Mistrovství Evropy v latinskoamerických formacích) i tehdejší mistři České republiky ve standardních tancích Ondřej Ledabyl s Evou Střelcovou.

dsc0564kasparkova galerie 980 dsc0564kasparkova galerie 980

Kometa Brno

Taneční klub měl od začátku ambice, stát se jedním z nejvýznamnějších nejen u nás, ale i v Evropě a proto si zvolil i slavné brněnské jméno – Kometa Brno. A že jemu a Tuřanům nedělá ostudu, je vidět i z toho, že každý rok od svého vzniku získává některý z mistrovských titulů.

Jedním z cílů, které si zakladatelé Sportovního tanečního klubu DSP Kometa Brno vytkli, bylo, že sportovní tancování se bude v Tuřanech dělat na úrovni mistrů České republiky. „Když do něčeho jít, tak pořádně“se stalo pro celý klub mottem všech členů a jejich rodičů.

Záměrně píši rodičů, protože bez nich by to nebylo vůbec možné. Dospělé páry se již byly schopny o sebe postarat. Zajistit dennodenní účast na tréninku, připravit soutěžní kostýmy, každý víkend vyrážet na soutěže (nejen u nás, ale i na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku, Německu, Polsku a někdy ještě dál) a na všechno sehnat potřebné prostředky, to je ale i nad jejich síly a tak bez rodičů to zkrátka nejde. A u těch mladších, kteří se měli stát našimi budoucími šampiony, to platí dvojnásobně.