Kamila Tománková a Jan Tománek v tomto rozhovoru promluvili nejen o TV pořadu StarDance, kde se oba objevili, ale také o rodině, žárlivosti a o životě…

Kamila Tománková o seznámení i dětech

MOJE CESTA K TANCI

Rodiče vedli taneční klub a já stejně jako brácha k tanci tíhla odmalička…

Tolik jsem se chtěla věnovat sportovnímu tanci, ale nebylo kde. Pro děti u nás neexistoval žádný kroužek. Tak jsem chodila s rodiči na tréninky dospělých. Později táta taneční kroužek založil na mojí škole.

JAK TO MEZI NÁMI ZAČALO

Na tanečním festivalu v Ústí, kde jsem byla jako divák, mě Honza pozval na kafe a moc hezky jsme si popovídali.

Jan: Už o rok dřív mě Kamilka uhranula na mistrovství republiky v Brně…
Kamila:Domluvili jsme si rande v Praze, kam jsem málem nedorazila, protože v Brně se cestou na nádraží porouchala tramvaj. Běžela jsem jako blázen, abych stihla vlak.

CO NÁS SPOJUJE

Oba jsme úspěšnější jako trenéři než tanečníci, protože jsme odmítali tanci podřídit všechno.

Já jsem svého času toužila být lepší než brácha, ale když jsem viděla, co musí obětovat… Jednou, když s partnerkou vyhrál republikové mistrovství, jsme s Honzou byli druzí. Pořád jsme poslouchali, jak máme na to být lepší, ale nám ten tlak vadil.

NAŠE DĚTI A TANEC

Jonáš je několikanásobným mistrem republiky. Je nesmírně ambiciózní. Naproti tomu Nela je tanečnice – požitkářka.

Jako vlastního bereme i synovce Davida, který se s partnerkou řadí do světové špičky. Získali pro Česko historicky první titul mistrů světa!

CO VŠECHNO DĚLÁM

Vedu kurzy pro děti i dospělé, vzdělávám trenéry, šiju kostýmy, sem tam moderuju taneční akce a stejně jako Honza trénuju soutěžní páry.

Jan: Já jsem v posledních pěti letech trochu změnil zaměření a v rámci našeho klubu dělám marketing a management, takže se podílím na pořádání tanečních akcí.
Kamila: Je toho hodně a když se chcete v tanečním sportu prosadit, musíte nabízet komplexní službu. Výuka tanečních kroků už dávno nestačí…
Choreografie, oblečení, koučing, make up, shánění financí, pořádání soutěží, taneční obuv……

KDY TANČÍME SPOLU

Na tanečních kurzech pro veřejnost.

Jan: Ve své době jsme se skoro až děsili společenských akcí, na které nás po boomu StarDance neustále někdo zval. Já bych teď na nějakou rád vyrazil, ale Kamilce se moc nechce.
Kamila: Je pravda, že já už jsem se tance asi přejedla. Když mám volno, raději jdu do přírody.

KDO SE STARÁ O DOMÁCNOST

Péče o domácnost byla vždycky spíš moje parketa, ale Honza dokáže dost pomoct.
(Jan s úsměvem: Pracujeme hlavně odpoledne, takže u nás se utírá prach a luxuje dopoledne.)

Jan Tománek nejen o StarDance

 

PROČ MÁM RÁD STARDANCE

Když jsme v roce 2006 s Kamilkou uspěli na konkurzu pro první řadu, mysleli jsme si, že si jen vyzkoušíme televizní práci.

Tenhle fenomén ale dal našemu životu jiný směr. Přímé přenosy člověka tolik naučí. Zároveň jsem StarDance vděčný za obrovskou spoustu zážitků, za pestrý život.

TANEČNÍK, NEBO POROTCE

Sedět v porotě je docela pohoda, když tedy umíte mluvit, s čímž jsem dost bojoval.

Musíte počítat s tím, že fanoušci vás můžou brát za nepřítele. Mě to baví.
Při tančení máte ze soutěže úplně jiný zážitek. Jenom věk prostě nezastavíte, což se u mě při poslední řadě dost projevilo.

MOJE TANEČNÍ ZAČÁTKY

Jsem z fotbalové rodiny, ale splašily se ve mně geny a odmalička jsem pořád tancoval.

Táta se mnou nechtěl nikam chodit, protože jsem tančil i přes přechod. Byl jsem ale docela kulička, což mi vedoucí kroužku dával najevo, a tak jsem se po roce vrátil k fotbalu a basketbalu. Pak jsem šel do klasických tanečních, kde jsem se zamiloval. Slečna chtěla tančit ještě víc než já, ale zatímco ona záhy skončila, já vydržel.

ZKOUŠKA VZTAHU S KAMILOU

Když jsme spolu začali chodit, Kamilka studovala v Brně a já v Mostě vedl taneční klub.

Tři nebo čtyři roky jsme měli vztah na dálku. V pátek odpoledne jsem nastoupil do vlaku v Mostě a v půl sedmé večer po dvou přestupech vystoupil v Brně. Protože jsme spolu začali i tancovat, čekaly nás tréninky a v neděli jsem jel domů. Další víkend přijela Kamilka za mnou.

JÁ A ŽÁRLIVOST

Nejsem žárlivý typ. To bych se musel zbláznit.

My tanečníci bereme intimní zónu jako volnější prostor, který je součástí naší profese. Nelepíme k sobě těla, abychom se mohli osahávat, ale protože chceme dosáhnout dokonalosti pohybu. Ale chápu, že pro spoustu lidí je to těžko pochopitelné. Vidím to při StarDance, kde pro některé tanečníky z řad celebrit bývá extrémní blízkost oříšek.

JAKÝ PŘEDSUDEK MĚ ŠTVE

Kamila: Že tanec není pro pořádné chlapy, viď?

 A chlapi, kteří to tvrdí, většinou změní názor. Jednou jsem uspořádal kurz pro bývalé špičkové volejbalisty. Chtěli to kvůli manželkám. Protože jim tanec nešel, žádali další lekce. Manželky už by klidně šly dělat něco jiného, ale oni byli totálně zapálení.

CO JE MŮJ DOPING

Dvakrát nebo třikrát v týdnu si jdu ráno na hodinu zacvičit, pak si dopřeju parní lázeň a je mi naprosto krásně.                                                                                                                      

Zdroj: MF Dnes, Kamila Tománková, Jan Tománek

Foto: Rodinný archiv